пятница, 13 мая 2016 г.

Hrywna - waluta ukraińska

     Od września 2015 roku ja (Tatiana) i Jegor jesteśmy uczniami LO w Skałe. Od 2015 roku w naszym mieście Korosteniu istnieje organizacja, dzięki której dzieci z polskimi korzeniami mają szanse na edukacje w Polsce.
    Na codzień posługujemy się złotówką, ale dokonując zakupów przeliczamy na hrywnie, w których naszi rodzice przesyłają nam pieniądze. Dlatego chcemy opowiedzieć o naszej walucie - hrywnie.

     Hrywna – oficjalna waluta Ukrainy. Kod walutowy ISO 4217: UAH, skrót ukraiński: грн. 1 hrywna jest równa 100 kopiejkom. Kurs średni NBP: 1 UAH = 0,1532 PLN (stan na dzień 12 maja 2016 r.). Hrywna weszła do obiegu w 1996 w związku z reformami ekonomicznymi, zastępując karbowańca. Nazwa pochodzi od średniowiecznej miary srebra – grzywny.

 Banknoty
     W obiegu było pięć wzorów banknotów:
  • z datami emisji 1992–1994 – typowe poradzieckie wzornictwo, z centralnie umieszczoną postacią, nominały 1–100 hrn.
  • z datami emisji 1994–1997 – poradzieckie wzornictwo z postacią umieszczoną z boku, nominały 1–20 hrn.
  • z datami emisji 2000–2001 – wzór lekko zmieniony, nominały 2–20 i 200 hrn.
  • z datami emisji 2003–2006 – współczesne wzornictwo, zmienione wizerunki postaci, bardziej jednolita kolorystyka poszczególnych banknotów, nominały 1–100 hrn.
  • z datami emisji od 2006 – całkowicie zmienione wzornictwo, do 2007 r. wyemitowano nominały 200 i 500 hrn.

    Od 1 stycznia 2010 r. w obiegu występują tylko emisje 2003-2006 i emisje od 2006. Pozostałe bankonty straciły ważność.

     Co znajduje sie na Ukraińskiej walucie?

     Na hrywnach są różne postacie: wielki książę kijowskie (Włodzimierz I Wielki, Jarosław I Mądry), hetmany zaporoskie (Bohdan Chmielnicki, Iwan Mazepa),ukraiński poety i pisarze (Iwan Franko, Łesia Ukrainka, Taras Szewczenko, Hryhorij Skoworoda), ukraiński historyk i polityk(Mychajło Hruszewski).
     Z drugiej strony pokazana jest architektura(Gród Włodzimierza w Kijowie, Sobór Mądrości Bożej w Kijowie,
Cerkiew św. Ilji w Subotowie, Akademia Mohylańska w Kijowie, Wieża Bramna zamku w Łucku, Budynek Ukraińskiej Centralnej Rady...)























    
      Kopiejka - moneta, drobna jednostka monetarna Ukrainy, jest równa 1/100 hrywny.



   Inflacja na Ukrainie

    Według medialnych doniesień opartych o anonimowe źródła oraz wypowiedź, której szefowa NBU miała udzielić reportem, na które powołują się także największe światowe media, stopa procentowa ma wzrosnąć z 19,5% do aż 30%. Po raz ostatni stopy na Ukrainie były tak wysokie w 2000 r. 

    Podnoszenie stóp procentowych ma pomóc hrywnie, która w ostatnich miesiącach znacząco osłabiała się względem głównych walut. Na dodatek, niepewność dotycząca działań banku centralnego sprawia, że kurs walutowy jest mocno rozchwiany. Według danych Bloomberga dolar kosztuje dziś 24,25 UAH wobec nawet 33 UAH w ubiegły wtorek i czwartek. Dla porównania jeszcze rok temu – a więc już po zajęciu Krymu – za dolara trzeba było zapłacić 9 UAH, a przed agresją kurs utrzymywał się lekko powyżej 8 UAH.
     25 lutego Narodowy Bank Ukrainy zakazał bankom kupowania walut obcych na rzecz klientów. Ponadto bank centralny Ukrainy narzucił bankom limity dotyczące zakupu walut na własny rachunek (do równowartości 0,5% kapitału regulacyjnego). Co zaskakujące, jeszcze tego samego dnia decyzję tą ostro skrytykował premier Arsenij Jaceniuk
            - Ukraina
            - Polska






Źródła: Wikipedia, www.bankier.pl, wiedza własna

5 комментариев:

  1. Cały czas jest ta waluta w tym kraju i nie zapowiada się na żadne zmiany. Moim zdaniem również i tam istnieje takie coś jak płatności SMS https://www.cashbill.pl/sms/ ponieważ taka forma płacenia jest bardzo popularna.

    ОтветитьУдалить
  2. Często również na Ukrainie można płacić w dolarach amerykańskich chociaż nie jest to waluta tam obowiązująca. Pamiętam jak jechałem kilka latem do tego kraju to w kantorze online https://cinkciarz.pl/wymiana-walut wymieniłem właśnie dolary i nie miałem najmniejszego problemu aby ktoś ich nie przyjął.

    ОтветитьУдалить
  3. Faktycznie jeśli wyjeżdżamy za granicę to jak najbardziej waluta obca jest nam potrzebna. Możemy ją w prosty sposób wymienić poprzez kantor internetowy Cinkciarz.pl i ja za każdym razem jestem zdania, że zdecydowanie wymienić walutę jest lepiej przed wyjazdem.

    ОтветитьУдалить
  4. Jak najbardziej jest to waluta tego kraju i póki co nadal tak pozostaje. Muszę przyznać, ze dziś i tak najwięcej osób robi zakupy online i właśnie to płatności internetowe są najlepszym rozwiązaniem. Ja z powodzeniem korzystam z https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online i muszę przyznać, że jest to najlepsze rozwiązanie.

    ОтветитьУдалить